Алтернатива

Заборавете на анемија: Една шолја од овој чај ќе ве врати во живот!

Пролетниот умор кој се јавува во ова доба од годината, може да создаде здравствени проблеми.

За да ја подобрите вашата крвна слика и да спречите појава на здравствени проблеми, ќе ви покажеме еден рецепт за домашен чај кој е благ, вкусен и има делотворно дејство.

Доколку анемијата трае подолго време, може да дојде со сериозно нарушување на здравствената состојба, но со помош на одредени билки ќе можете на ефикасен и безбеден начин да ја подобрите крвната слика.

Копривата, покрај употребата како чај, може да се најде и на вашето мени на исхрана како чорба или салата.

Состојки:

  • Лист од коприва 60 гр.
  • Лист од луцерка 20 гр.
  • Мајчина душичка 20 гр.

Подготовка:

Помешајте ги сите билки заедно , па 4 супени лажици од смесата прелијте ги со 3 шолји зовриена вода, потоа промешајте, преклопете и оставете да отстои барем половина час. Процедете и пијте во текот на денот засладено оо мед (по желба).

 

Пред да започнете со користење на народна медицина, задолжително консултирајте се со Вашиот матичен лекар.

error: