Алтернатива

Како да ја олесните болката во зглобовите со кора од лимон (Видео)

Болката во зглобовите може да се појави од различни причини: стара фрактура на коската, оштетување на лигаментите или ткивата околу зглобовите, како што се колковите, лактите и колената.

Лимонот е еден од најмоќните природни лековити плодови. Не само што е полн со витамин Ц, тој содржи и витамин А, Б1, Б6, Ц, калциум, магнезиум, калиум и пектин.
Кората од лимон, го штити телото од болест на коските како што е остеопорозата, ревматски артритис и воспалителен полиартритис.
Полн со антиоксиданти, сите делови од лимонот му помагаат на телото во борбата против болестите, уморот, па дури и менталните заболувања.
Пиењето вода со лимон, помага во подобрувањето на концентрацијата и го хидрира телото подобро од обична вода заради витамините, минералите и електролитите кои ги содржи.

Кората од лимон ги намалува отокот и црвенилото на болните зглобови.

Еве што треба да направите за да ја намалите болката во зглобовите:

Состојки:
• 2 лимони
• листови еукалиптус
• Маслиново масло

Излупете го лимонот и чувајте ги лушпите во стаклен сад. Додадете го маслиновото масло и листовите еукалиптус. Оставете да отстои 2 недели.
За да го користите овој лек, потопете парче ткаенина во течноста и нанесете го на погодената област, па покријте го со газа.
За да постигнете добри резултати, најдобро е оваа постапка да ја повторувате секоја вечер пред спиење.

Погледнете го видеото за да дознаете повеќе информации за тоа, како кората од лимон може да му помогне на вашето тело да се избори со воспаленијата.

 

Пред да започнете со користење на народна медицина, задолжително консултирајте се со Вашиот матичен лекар.

error: