Македонија

Обдукцијата заврши: Од што почина родилката во Штип?

Комисијата од Министерството за здравство ќе ги истражува причините за смртта на 28 годишната родилка во Штип. Обудкцијата заврши, а според првичните наоди, причината е искрвавување.

Направена е обдукција врз починатата 28 родилка од Штип. Се уште се чекаат документите од направените анализи. Првиот човек на штипската болница Ален Ѓеорѓијев за канал 5 вели:

„Се било направено навреме и ги чекаме резултатите, за да ја знаеме точната причина. Во болницата ги има сите услови и за операција“.

Според извори на канал 5,  28 годишната штипјанка била примена во средата 21 часот, породена природно и родила здраво машко дете.

Остатокот од текстот можете да го прочитате на Канал 5.

error: