Нега и Убавина

Егзотична маска за лице

Ако сакате беспрекорен изглед и неверојатно мека кожа со младешки сјај, тогаш ова е вистинската маска за вас. Јагодите содржат танин и уште една супстанца која влијае на цврстината на капиларите затоа тие се моќно оружје за одржување на виталноста на кожата.

Потребни состојки:

  • неколку јагоди
  • 1/2 мала лажичка бадемово или маслиново масло

Подготовка:

Изгмечете неколку јагоди  и нанесете ги на лицето. Нека отстојат 10минути, потоа измијте го лицето со топл вода, a потоа со ладна вода. По ова нанесете го бадемевото или маслиновото масло.

*Оваа маска не се препорачува на оние луѓе кои се алергични на јагоди.

error: