Шејкови

Протеински шејк од боровинки и чиа семе

Боровинки се вистинска суперхрана: полни со хранливи материи и носат огромни придобивки за здравјето, а истовремено се сиромашни со калории.

Покрај тоа што се здрави, боровинките ќе му дадат фантастичен вкус на ова смути.

СОСТОЈКИ:

  • 1 чаша боровинки
  • ½ банана
  • 1 лажичка протеин од сурутка со вкус на ванила
  • 2 лажици ореви
  • 2 лажици овесни снегулки
  • 1 лажица чиа семе

НУТРИТИВНА ВРЕДНОСТ:

  • 530 калории
  • 26 гр протеини
  • 60 гр јаглени хидрати
  • 18 гр масти
error: