Шејкови

Нискокалоричен шејк од ванила и малина

Ова нискокалорично смути е одлична опција како ужина во текот на денот.

Состојки:

 • 1 чаша смрзнати малини
 • 1 чаша грчки јогурт
 • ½ чаша незасладено бадемово млеко

Подготовка:

 1. Ставете ги сите состојки во блендер и изматете добро додека смесата не се изедначи.
 2. Оваа смеса е доволна за 2 чаши.

Време на подготовка: 5 минути.

Нутритивни вредности:

 • Калории: 155
 • Масти: 2 гр
 • Холестерол: 0 гр
 • Натриум: 165 гр
 • Калиум : 502 гр
 • Јаглехидрати : 30 гр
 • Влакна: 9 гр
 • Шеќери: 11гр
 • Протеини: 7 гр
error: