Шејкови

Мултивитамински шејк со микс од овошје и зеленчук

Мултивитаминска бомба за добро утро. Ова смути е полно со витамини и минерали.

По желба можете да му додадете и протеин од сурутка особено оние што интензивно вежбаат и да си го користат како замена за оброк или меѓуоброк.

СОСТОЈКИ:

 • 1 мала свежа краставица
 • 1 портокал или половина чаша исцеден сок од портокал
 • 1 лажица мед
 • 1 чаша јогурт
 • 1/2 чаша свежи или замрзнати рибизли
 • 1/2 цвекло со средна големина
 • 1 мала свежа краставица
 • 1 парче целер
 • неколку листови кељ

ПОДГОТОВКА:

Сите состојки се вметнуваат во блендер и се миксаат додека смесата не се изедначи.

НУТРИТИВНА ВРЕДНОСТ (по чаша):

 • 332 калории
 • 18 гр протеини
 • 8 гр масти
 • 1 гр заситени масти
 • 105 мг натриум
 • 53 гр јаглени хидрати
 • 9 гр влакна
 • 34 гр шеќер
error: