Шејкови

Чоко шејк со малини

СОСТОЈКИ:

 • 1 чаша бадемово млеко
 • 1/4 чаша свежи или замрзнати боровинки или аронија
 • 1/4 чаша свежи или замрзнати малини
 • 1/4 чаша бадеми (идеално мелени)
 • 1 кафена лажица путер
 • 1 лажица какао во прав
 • 1/4 лажичка цимет
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • 1 лажица мед за да засладите (замена јаворов сируп или стевија)
 • 1 мерица протеин од сурутка со вкус на чоколада

ДОДАТОЦИ ПО ЖЕЛБА:

 • 1/4 чаша свежи или замрзнати јагоди
 • 1 чаша спанаќ, кељ, или друг лиснат зеленчук

ПОДГОТОВКА:

Ставете ги сите состојки во вашиот блендер и миксајте околу 30-45 секунди или додека смесата не стане убава и мазна.

НУТРИТИВНИ ВРЕДНОСТИ:

 • Калории: 454
 • Масти: 32 гр
 • Протеини: 10 гр
 • Јаглехидрати: 39 гр
 • Влакна: 10 гр
 • Шеќер: 23 гр
 • Витамин А: 18% РДА
 • Витамин Ц: 19% РДА
 • Калциум: 41% РДА
 • Железо: 14% РДА.
error: