Рецепти

Превкусни бомбици кои ќе ве наполнат со енергија од само 2 состојки

Пред 6.000 години, еден од најпосакуваните деликатеси во Стара Грција и на Блискиот Исток бил пастели или интрион. Овој десерт има само две состојки: мед и сусам.  Војниците го јаделе пред заминување во битка, како би можеле да добијат повеќе сила, додека жените со овој деликатес ги регулирале хормоните.

Тие имаат бројни здравствени предности:

  • Преполни се со витамини и минерали.
  • Содржат антиоксиданси.
  • Ги регулираат маснотиите во крвта.
  • Даваат енергија за тешки физички активности.
  • Го намалалуваат чувството на депресија.
  • Го подобруваат расположението.
  • Го намалуваат нивото на стрес.

Состојки:

  • 300 гр. таан (паста од сусам)
  • 300 гр. мед

Подготовка:

Добро промешајте ги медот и таанот и направете бомбици. Ставете ги во фрижидер малку да се стегнат и послужете.

 

error: