Рецепти

Куглоф на пријателството

Добрата дружба и испиената шоља црно кафе е добра комбинација со овој прекрасен колач кој зближува со секој негов залак.

Потребни состојки:

 • 500гр. брашно
 • 250гр. шеќер
 • 3 јајца
 • 50гр. суво грозје
 • 250гр. зејтин
 • 250мл млеко
 • 50гр црна чоколада
 • 100гр мелени ореви
 • ½ сода бикарбона
 • ½ цимет
 • ½ пециво
 • 1 ванила

Начин на подготовка:

Јајцата се матат заедно со шеќерот, а потоа постепено се додаваат останатите состојки. Смесата се става во премачкан калап со зејтин и презла.

Се пече на 180 степени 10 минути, а потоа се пече уште 1 час на 150 степени.

Откако ќе се излади се посипува со шеќер во прав.

Добар апетит, споделувајте го овој колач и вашето пријателство ќе биде вистинско.

error: