Рецепти

Како да подготвивте здрави полнети јајца

Здрави и вкусни! Еве што е потребно за да ја подготвите оваа неодолива закуска:

Состојки:

 • 10 јајца
 • 6 големи лажици ситно сецкан кромид
 • 3 лажици маслиново масло
 • три лажици зачинет сенф
 • црвен пипер (по вкус)

Начин на подготовка:

 • Јајцата треба да бидат тврдо варени.
 • Излупете ги јајцата и исечете ги на половина (во должина) и одвојте ги од жолчките.
 • Ставете ги жолчките во пластична ќеса заедно со кромидот, маслото и сенфот. Истиснете го воздухот и затворете го ќесето.
 • Стискајте ја ќесата со прстите за да ги измешате состојките. Кога жолчката ќе стане кремаста, исечете еден агол од ќесата во форма на триаголник.
 • Користете го ќесето како алатка за филување и наполнете ги белките со филот.
 • Попрскајте со црвен пипер и послужете.

На здравје!

error: