Рецепти

Како да направите принцес крофни: најомилениот деликатес на сите генерации!

Состојки:

 • 250 мл. вода
 • 125 мл. масло
 • 150 гр. брашно
 • 4 јајца
 • прстофат сол
 • 1 лажичка шеќер
 • ½ лажичка прашок за пециво

Фил:

 • 1 л. млеко
 • 3 пакетчиња пудинг
 • 6 лажици шеќер

За декорација:

 • шеќер во прав (по желба)

Начин на подготовка:

 • Во метален сад ставете вода, додадете масло, сол и шеќер и ставете да проврие. Промешајте, па додадете брашно и изматете со миксер или лажица.
 • Кога ќе се излади, јајце по јајце додавајте во тестото и мешајте со миксер додека смесата не се соедини.
 • Тестото можете да го ставите во шприц за декорирање торта и со него да правите крофнички или вадете го тестото со лажица и о=потоа обликувајте.
 • Загрејте ја рерната на 200 степени и печете ги крофните додека не зацрвенат. Откако ќе бидат готови, отворете ја вратата од рерната и држете ја така неколку минути, па извадете го тавчето.
 • Изматете пудинг или фил по желба, па кога ќе се излади, со него полнете ги крофничките.
 • Пресечете ги крофничките на половина и полнете ја шуплината со шприц за декорирање. Наросете ги крофните со шеќер во прав или растопено чоколадо.

 

 

error: