Рецепти

Брзи и лесни чоколадни кокос коцки кои не треба да се печат

Потребни состојки:

  • 90 грама стопен путер
  • Една чаша трошки од корнфлекс
  • Една чаша суво грозје
  • Една ипол чаша сушена брусница
  • 125 грама стопено чоколадо
  • Една ипол чаша кокос
  • Третина чаша какао
  • 400 грама слатка павлака
  • 90 грама дополнително сецкан путер

Подготовка:

Кокосот, трошките од корнфлекс, какаото, млекото, путерот и сушеното овошје измешајте ги убаво во голем сад. Готовата смеса нанесете ја на подмачкана хартија за печење еднакво, и потоа оставете ја во фрижидер да се стврдне. Чоколадото, и останатите 90 грама путер, стопете ги на тивок оган, и постепено мешајте. Кога ќе се стопат и соединат, сипете ги врз веќе стврднатото тесто, и повторно вратете во ладилник да се стврдне. Кога ќе биде стврднато, сечете на еднакви правоаголници, и служете ги на собна температура,

Потребно време за подготовка на овој рецепт: 20 минути

error: