Исхрана

Какво дејство има бананата врз човековото тело?

Зрелите банани нудат повеќе здравствени придобивки отколку жолтите банани.

Еве што може да случи доколку консумирате барем една банана дневно:

Го зголемува нивото на енергија

Пред да одите во сала за вежбање изедете една банана. Таа ќе ви ја даде потребната енергија за вежбање. Бананата е богата со калиум, кој спречува да настанат грчеви во телото.

Спречува создавање на киселини

Бананата е од голема помош при ослободување на симптомите на желудочна киселина.

Запек

Редовното консумирање на банани може да доведе до превенција и лекување на опстипација. Бананите се богати со влакна кои помагаат за нормално функционирање на дебелото црево.

Крвен притисок

Бананите соджат натриум кој го одржува вашето тело здраво, помага за снижување на крвниот притисок а исто така и го намалува ризикот од мозочен или срцев удар.

Чир на желудник

Оваа состојба може да се третира со банани, имајќи го предвид фактот дека бананата може да помогне при спречување на иритации и корозивни киселини.

Железо

Повеќето од нас не знаат дека бананата е богата со железо и може да го зголеми хемоглобинот во крвта.

Температура

Бананите ја одржуваат телесната температура нормална, или помагаат за смалување на високата температура.

Антидепресив

Бананата содржи соединение наречено триптофан, кое има голем ефект во третманите со депресија. Ова соединение се претвора во серотонин кој пак, помага за релаксирање на умот и го подобрува расположението.

Ниво на шеќер во крвта

Бананата е богата со витамин Б и значително го подобрува расположението , ги релаксира умот и телото. Доколку чувствувате стрес, не двоумете, пробајте од ова превкусно овошје и стресот ќе исчезне.

error: